SPORT 10 noiembrie 2008

CSŞ-LMK victorie fără probleme!

de Covasna Media | 758 vizualizări

Echipa a început în stil mare meciul contra fetelor de la Olimpia Bucureşti, primele două sferturi făcând parcă parte dintr-un meci de streetball. Totul s-a jucat sub un singur panou, pe care bucureştencele au încercat în zadar să îl protejeze. Susţinute de un public senzaţional, fetele lui Deri Csaba au practicat un baschet modern, rapid şi sigur. Olga Cazac a fost omul de 3 puncte al echipei, punctând magnific din toate poziţiile. Apărarea a mers strună, contraatacul formidabil. Intrate la cabină, la pauză, cu 15 puncte de recuperat elevele Romelei Cristea au revenit mult mai determinate pentru sfertul al treilea. Micuţa Gabriela Cursaru a dat de multe ori senzaţia că vine de pe o altă planeta faţă de cea a baschetului românesc şi şi-a ţinut echipa în spate de una singură, dând pe alocuri impresia că ar putea reveni în meci.Sfântu-Gheorghe a câştigat în cele din urmă ...

Echipa a început în stil mare meciul contra fetelor de la Olimpia Bucureşti, primele două sferturi făcând parcă parte dintr-un meci de streetball. Totul s-a jucat sub un singur panou, pe care bucureştencele au încercat în zadar să îl protejeze. Susţinute de un public senzaţional, fetele lui Deri Csaba au practicat un baschet modern, rapid şi sigur. Olga Cazac a fost omul de 3 puncte al echipei, punctând magnific din toate poziţiile. Apărarea a mers strună, contraatacul formidabil. Intrate la cabină, la pauză, cu 15 puncte de recuperat elevele Romelei Cristea au revenit mult mai determinate pentru sfertul al treilea. Micuţa Gabriela Cursaru a dat de multe ori senzaţia că vine de pe o altă planeta faţă de cea a baschetului românesc şi şi-a ţinut echipa în spate de una singură, dând pe alocuri impresia că ar putea reveni în meci.Sfântu-Gheorghe a câştigat în cele din urmă cu 84-67, obţinând 2 puncte importante în lupta pentru a reveni în topul clasamentului. Olga Cazac a fost principala marcatoare a echipei, cu 24 puncte, urmată de Ildiko Vass și Ildiko Nagy cu câte 20. De partea cealaltă s-a evidenţiat Irina Pop cu 18 puncte. După încheierea partidei, una dintre cele mai bune jucătoare de pe teren, Irena Matovic, ne-a declarat că este încrezătoare în forţa de revenire a echipei noastre. Irena a argumentat că deşi sunt voci care acuză oboseala acumulată în programul încărcat al echipei, atmosfera din vestiar este una extraordinară, propice performanţei. Jucătoarea din Serbia este convinsă că acest lucru va genera meciuri bune, care să mulţumeasca publicul cald din Sfântu-Gheorghe.