SPORT 19 octombrie 2014

Sepsi-SIC a câștigat detașat în fața Alexandriei

de Székely Emőke | 453 vizualizări

Echipa de baschet feminin Sepsi-SIC a primit sâmbătă seara vizita echipei CSBT Alexandria în cadrul celei de a cincea etape a Ligii Naționale. Fetele antrenate de Zoran Mikes au jucat bine, sigure pe ele, și ajutate de vacarmul cu care deja s-au obișnuit pe teren propriu, au reușit să câștige partida detașat, cu o diferență de 30 de puncte: 83-53 (19 – 15, 16 – 7, 17 – 15, 31 – 16).

În primul sfert se anunța un joc echilibrat, fetele din echipa oaspete au ținut pasul cu fetele noastre, însă în sfertul secund Sepsi-SIC a reușit să își clădească un avantaj considerabil. După pauză a continuat fiesta, Pașcalău și Murphy au jucat bine sub panou, iar Alexandria nu găsea soluții la asaltul adversarelor. Cu toate acestea în finalul meciului au reușit să mai reducă puțin din diferență, e drept însă că atunci pe teren erau rezervele lui Sepsi-SIC.

În următoarea etapă Sepsi-SIC va juca în deplasare la Phoenix Galați, miercuri, iar sâmbătă va avea loc un nou meci acasă, de această dată cu Oradea.