SPORT 23 noiembrie 2014

Două clasări pe podium pentru karatiștii din Sfântu Gheorghe la Cupa „Tatami”

de Székely Emőke | 509 vizualizări

La sfârșitul săptămânii trecute 16 sportivi de la cluburile Shoto Team și Sport-All din Sfântu Gheorghe au participat la cea de a 19-a ediție a concursului internațional de karate Cupa „Tatami”, ce a avut loc la Budapesta. La eveniment au fost prezenți în jur de 640 de sportivi din 12 țări, iar lupta a fost acerbă pentru că acest concurs a fost ultima etapă de calificare pentru Campionatul European din 2015.

Dintre sportivii covăsneni doi au reușit să urce pe treapta a treia a podiumului, este vorba de Veres Boglárka la categoria 54 de kg (Shoto Team, antrenor Préda Csaba), și Ruzsa Balázs la categoria 8-9 ani, 37 de kg (Sport-All, antrenor Vass Hunor).

Cei doi antrenori ne-au spus că acest concurs a fost o ocazie bună pentru a vedea unde se clasează la nivel european și pentru a le arăta sportivilor că mai au mult de muncă până să ajungă în elita acestui sport.