ACTUALITATE 18 iunie 2017

Covăsnenii, pe podium la Cupa României de Lupte de la Constanța

de Iulia Drăghici - Taraș | 3116 vizualizări

Sportivii Clubului Sportiv Municipal din Sfântu Gheorghe, antrenați de Mátéfi Árpád, s-au întors de la Cupa României de Lupte, desfășurată la Constanța în perioada 13 – 15 iunie, cu rezultate deosebite, printre care și o medalie de aur, cucerită de multipla campioană, Incze Kriszta.

Aurul a fost obținut de Incze la categoria 63 de kilograme. La categoria 60 de kilograme, Roxana Andrei a urcat pe podium pe locul II, cucerind medalia de argint. Același rezultat l-a obținut și Otilia Tătar la categoria 75 de kilograme.

La băieți, la categoria 97 de kilograme, Vitalyos Alpar a ocupat locul III și a luat medalia de bronz în  numele CSM-ului.

În clasamentul pe echipe, CSM Sfântu Gheorghe a ocupat locul II, după CSM Timișoara, și înaintea CS Târgoviște.

La concursul de la Constanța au luat parte circa 100 de sportivi de la 15 cluburi sportive din toată țara.

Secția de lupte a CSM Sfântu Gheorghe s-a calificat și în finala superligii de seniori pe echipe, care va avea loc în localitatea Lugoj, în perioada 20 – 21 iunie. La această competiție vor participa sportivele Incze Kriszta, Mădălina Linguraru, Adina Popescu, Roxana Andrei, Otilia Tătar, Kertesz Beata și Molnar Erika.