ACTUALITATE 17 iulie 2017

Cosmin Trofin locul 6 la Campionatele Europene

de Covasna Media | 1469 vizualizări

În perioada 12-16 iulie, la Bydgoszcz, în Polonia, s-au desfășurat Campionatele Europene de Atletism rezervate tineretului.

În lotul național al României a fost selecționat, cu această ocazie, Cosmin Trofin, legitimat la CSM Sf. Gheorghe. Sportivul nostru a câștigat una dintre seriile preliminare, cu timpul de 1:49:50 minute, după care, în finala probei de 800 de metri, a făcut o figură frumoasă, clasându-se pe locul al șaselea. Timpul său, în ultimul act, a fost de 1:49:81 minute. Podiumul finalei în care a fost implicat Trofin a avut următoarea configurație:

1. Andreas Kramer (Suedia) – 1:48:15
  2. Daniel Rowden (Marea Britanie) – 1:48:16
  3. Marc Reuther (Germania) – 1:48:66

Cosmin Trofin a făcut parte și din ștafeta masculină de 4X400 metri plat a României, clasată pe locul 8. Cu cvartetul tricolor, s-a stabilit de două ori consecutiv cea mai bună performanță a sezonului. În serii, timpul cumulat al ștafetei a fost de 3:09:57 minute, performanță îmbunătățită în finală, când cei patru au alergat 3:09:10 minute.

Cosmin Trofin are dublă legitimare, la CSM Sf. Gheorghe și CSA Steaua București.