ACTUALITATE 24 ianuarie 2016

Baschet: Victorie la peste 50 de puncte pentru Sepsi SIC

de Sever Ioan Miu | 538 vizualizări

Într-o nouă etapă din Liga Naţională de baschet feminin, desfășurată sâmbătă în Sala Sporturilor „Szabó Kati”, Sepsi SIC a învins echipa Danzio Timișoara cu un categoric 107-50.

Încă de la început a existat un ușor avans al echipei alb-verde, primul sfert terminându-se cu scorul 25-14. Distanța dintre cele două echipe a fost și mai mare în următorul sfert, la pauză tabela de marcaj arătând 47-23 pentru gazde. În a treia pătrime scorul a fost și mai favorabil covăsnencelor, 30-12, în timp ce distanța dintre cele două echipe s-a mai mărit în ultimul sfert: 29-15.

Marcatoarele de top pentru Sepsi SIC au fost la această partidă Shante Evans, cu 17 puncte, respectiv Tyaunna Marshall și Janeesha Jeffery, fiecare cu câte 16 puncte.

Pentru fetele noastre urmează două deplasări, pe 27 ianuarie la Galaţi şi pe 30 ianuarie la Alexandria, pentru ca în 5 februarie să întâlnească CSU Alba Iulia în semifinalele Final Four-ului Cupei României, la Braşov.