ACTUALITATE 17 iulie 2017

Covăsnenii, în top 10 la Campionatul Național de Înot

de Iulia Drăghici - Taraș | 1295 vizualizări

Înotătorul Barabás András a obținut locul 7 și cinci recorduri personale la categoria Cadeți

Înotătorii Barabás András(14 ani) şi Becze Zétény Benedek (13 ani), din cadrul Asociației Club Sportiv Ciprian Sfântu Gheorghe, au concurat în cadrul Campionatului Național de Înot, categoria cadeți (12 – 14 ani), desfășurat în perioada 13 – 16 iulie a.c.. La eveniment au participat 444 de sportivi de la 68 de cluburi de profil, calificați în urma etapelor regionale din primăvara acestui an.

Recorduri personale pentru Barabás

În cadrul competiției, Barabás András a obținut locul 7 în proba 200m bras cu timpul 2`50”18 (record personal), locul 9 în proba 100m bras cu timpul 1`17”91 (record personal), locul 12 în proba 50m liber cu timpul 27”62, locul 15 în proba 1500m liber cu timpul 19`47”66 (record personal şi al clubului), locul 17 în proba 100m liber cu timpul 1`01”00, locul 18 în proba 200m liber cu timpul 2`17”70 (record personal şi al clubului) şi în proba 400m liber cu timpul 4`53”28 (record personal şi al clubului).

Becze Zétény Benedek: locul 31 în proba 200m spate cu timpul 2`42”10.

„Rezultatele sunt încurajatoare, obiectivul nostru a fost să înaintăm în clasament, performanţele realizate şi clasarea în primii 10 sportivi din țară este un lucru remarcabil. Îmi felicit sportivii pentru îmbunătăţirea timpilor şi efectuarea recordurilor personale. Pe această cale doresc să mulţumesc sprijinului oferit de părinţii celor doi sportivi şi de Primăria Municipiului Sfântu Gheorghe”, a declarat, prin intermediul unui comunicat de presă, antrenorul senior Ciprian Grosu.